ANNE OLMAK

Dünyadaki en güzel duygudur anne olmak… Sevgilerin en yücesi, tarifi belki de en imkansız duygudur…  İşte bu yüzdendir ki; bir bedende atan iki yüreğin bir birbirine temas ettiği o eşsiz anı, kelimelerin dünyasına sığdırmak olmaz.

Tadı damağınızdan hiç silinmeyecek, hatta her geçen gün daha lezzetlenecek bir şeker gibidir anne olmak. İçine sınırsız sevgi, hoşgörü, anlayış katılmış, damarlarınıza girdiği anda asla vazgeçemeyeceğiniz en yüksek dozla yavrusuna bağımlı olmaktır anne olmak.

Bazen en yüksek zirveye ulaşmak ama gerektiğinde o yüksek zirveden gözü kapalı aşağı atlayabilmektir anne olmak. En eğitimlisinden, en eğitimsizine; doktor olmak, hemşire olmak, öğretmen olmak, aşçı olmak, aktris… olmaktır anne olmak.

Aslında dünyadaki kalemi en güçlü yazar olmaktır anne olmak. Size bahşedilen bembeyaz sayfayı en erdemli cümlelerle doldurup, en güzel kitapları yazmaktır anne olmak.

Birleşen sevgi dolu iki yüreğin, sevgi dolu meyvesi olmakla meğer ne kadar şanslıymışız anne. Sihirli ellerin en şiddetli karın ağrılarına ilaç, sevgi dolu, güven ve inanç telkin eden sözlerin yolumuza hep ışık oldu. Aydınlığın, yanımda olmasan da hep aydınlattı beni. İster kilometrelerce uzakta, ister yanı başımda ol yüreğime yaktığın ateş, bil ki önümde hep aydınlık bir yol oldu.

Annesi olmayan yavruları düşünüyorum şimdi… İçim ürperiyor, yüreğim yanıyor. Başı bir kez bile annesi tarafından okşanamayan o yavrucakları… Allah’ım ne zor, ne tarifsiz bir duygudur o… Koşup hepsini bağrımıza bassak ?… Biliyorum o menekşe, gül, karanfil, lale… kokan başlar sulanmış bir çiçek gibi yeşerecek. Biliyorum aynı olmayacak, olması da imkansız belki ama yine de derman olacak birçok yavrucağın derdine o sevgi. “Anacığı olsa, ah anacığı!… koklasa sarsa bağrına bassa…” diyorum. O başka, bambaşka olacak biliyorum. Bu yüzden hep dua ediyorum “Annesiz kalmasın hiçbir yavrucak, yavrusuz kalmasın hiçbir anne” diye.

Evladını yitiren anneler geliyor sonra aklıma… Canından canı kaybeden çaresizliğin bile çaresiz kaldığı o bağrı yanık anaları düşünüyorum… Dünyayı elinden alsanız bir annenin, canı o kadar yanmaz… Varlığını, doğduğu andan itibaren varlığına adadığı, yaşama sebebi yavrusunu yitirenlere de peygamber sabrı diliyorum…

Lütufların en büyüğüyle bahşedilen annelik mertebesine erenlere ne mutlu. Kıymetini bilen evlatlar, sağlıklı uzun ömürler sizin, yüreğinizdeki sevgi, gözünüzdeki ışıltı kalbinizdeki şefkat ve merhamet sonsuz olsun…

Dünyanın her köşesinde yavruları için çarpan kalplere selam olsun…

  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir