AYİNESİ İŞTİR KİŞİNİN, LAFA BAKILMAZ

2014 Mahalli seçimlerinin yaklaştığı şu günlerde yerel yönetimlerin başına geçerek, şehirlerimizin, beldelerimizin yönetiminde söz sahibi olmak isteyen belediye başkan adaylarını sıklıkla, farklı mekanlarda veya ekranlarda görebileceğimiz bir döneme girmiş bulunmaktayız.

Her seçim döneminde olduğu gibi türlü türlü kanalın televizyon programlarında  konuşan adayları ve vaatlerini dinlemek üzere bizler de ekran karşısındaki yerlerimizi almaya başladık.

Ama ne yazık ki hala  ilerleyememiş ve aynı yerde kalmış olduğumuzu ,görmenin hayal kırıklığı ile yine boş vaatler ve boş sözlerle dolu konuşmaları üzülerek izlemeye başladık.

Bizler, belediye başkanımızı seçerken halen görevde olan başkanın şu ana kadar yaptığı olumsuzlukları ya da yapmadıklarını dinlemek istemiyoruz.Ya da görevde olan başkanın ballandıra balandıra yaptıklarını anlatmasını… Bunları zaten yaşayıp görmüş durumdayız, biliyoruz…

Bizler, gözle görülür somut projeler duymak istiyoruz. Seçildikleri takdirde yapacakları somut projelerden bahsediyorum. Sıradan, her şehirde olan şeyleri değil, olması gerektiği halde yapılmamış olan hizmetlerin şehrimize gelip gelmeyeceğini  merak ediyoruz. Bunları düşünmeye ve yapmaya muktedir adaylar görmek istiyoruz karşımızda.

Mesela; Avrupa’daki belediyelerin yaptığı gibi çöp ayrıştırma işlemini yapacak bir belediyecilik anlayışı getirecekler mi? Kâğıtlar için ayrı, bio. atıklar(gıda artıkları vb.) için ayrı, cam ve cam ürünleri için ayrı çöpler koyacaklar mı mahallelerimize yoksa hala çöp konteynırlarının dışına birikmiş sineklenmiş çöplerin yanından geçmeye devam mı edeceğiz?

Mesela; çevremizdeki doğal park alanlarını artıracaklar mı? Şöyle çocuklarımızla gidip piknik yapabileceğimiz, yürüyüş yapabileceğimiz alanlar oluşturmak için projeleri var mI?

Mesela; şehri bisikletlerimiz ile bir baştan bir başa dolaşabileceğimiz bisiklet yolları ile donatmayı düşünüyorlar mı?

Avrupa’da havalar ısındığı andan itibaren son model arabalarını garajlarında bırakıp bisiklet kıyafetlerini giyip işlerine giden yüzlerce insan tanıdım. Hem günlük sporlarını yapıyorlar hem sabah ve akşamları yoğunlaşan trafiğin içinde kaybolmuyorlardı. Sırt çantalarımıza her tür ihtiyacımızı alıp hafta sonu kilometrelerce yol pedal çevirerek pikniğimizi yapıp evlerimize dönebilecek miyiz bizler de? Başka ne tür güzelliklerle bizi buluşturmayı planlıyorlar?…

Şehirlerimizin birçok semtine hatta mahallesine gençlik merkezleri kurarak, spor alanlarını artırıp gençlerin kötü alışkanlıklar edinmelerine engel olabilmek için onları, spora, müziğe, kültürel ve sosyal faaliyetlere yönlendirecek çalışmalar yapacaklar mı?

Yaşlılarımızla gençlerimizi bir araya getirecek merkezler kurup hem gençlerin sorumluluk ve farkındalıklarını artıracak hem de yaşlılarımızı hayata bağlayacak sosyal sorumluluk projeleri var m?…

Bizler bunları duymak istiyoruz başkan adaylarından. Bu seçimler aslında bir siyasi seçimden çok kişilerin, doğru kişilerin belediye başkanı olmasını gerektiren seçimlerdir. Partiden çok doğru adayın prim yaptığı, itibar gördüğü seçimler olmalıdır. Halk; belli bir vizyona, iş yapabilme gücüne sahip, dürüst, çalışkan, kültürlü insanlara oy vermeli. Halka hizmeti esas alan adaylar seçilmelidir. Belediye başkanlığı bir siyasi koltuk değildir, olmamalıdır. Halka hizmet  yerine siyaset yapmak isteyen adaylar, Meclis’e gitmelidir.

Ekranlara çıkıp boş konuşan, ağzı çok laf yapan kişiye değil, bu zamana kadar çok iş yapmış ve yapacağı işleri şimdiden planlamış olan kişiye oyunu vermeli insanlarımız.

Ziya Paşa’nın darb-ı mesel olup dillerimize pelesenk olan şu beyiti belki de tüm bu anlattıklarımı iki cümle ile özetlemek için yetecektir:

Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz

Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde

Paylaşın herkes okusun ;

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir