BİR BEDENE İKİ YÜREK

Bir mucize bu anne! Dokuz ay yüreğimin sesi yüreğine karışmışken bedeninde, sesimi duyan bir sen oldun. Açlığım açlığın, tokluğum tokluğun oldu. Kimse hissetmezken beni, sen dokundun, okşadın tüm sevginle henüz var olmayan bedenimi.

Sesini duydum anne! Dokuz ay, benle konuşup, bana anlattıklarınla büyüdüm önce. Hazır olduğumda beni seven bir insanın beklediğini bilerek dünyaya gelmenin keyfiyle doğdum bu âleme.

Her vuruşunda ilmek ilmek birbirine örülen iki kalp, bir kordonun marifetiyle görünürde ayrılsa da, her ilmeğe sinen anne kokusuyla açtım hayata gözlerimi…

Ağlayarak geldiğim hayatta, gülmem için pervane oldun.

Bir sihir mi bu anne?

Bir anneden başka kim, yavrusunun yürek atışını hissedebilir bedeninde böyle? Ana rahmine ilk düştüğüm günden beri, bil ki yüreklerimiz bir atıyor anne. Çünkü ben de; senin yürek atışınla tutundum hayata. Varlığım, varlığında can buldu.

İşte o yüzden mukaddes kıldı Allah seni. İşte o yüzden tarifi yok bu sevginin. İşte bu yüzden anlatılamaz kutsiyeti anneliğin.

Dokuz ay, yalnız senin bedenin olan dünyama dolan gün ışığı, bir bahar sabahı yaprağın üzerindeki kırağı misali can suyu oldu bana. Sen ki dokuz ay evim oldun, sen ki aldığım her nefes, hayatta en büyük şansım oldun…

Ne zaman düşsem kaldırdın, ağrıyan karnımı ovuşturdun, ateşli gecelerimde nöbet tuttun. Sevginle dertlerime derman, yaralarıma merhem oldun. Yürüdüm, arkamdaydın, koştum yanı başımda ne zaman ihtiyacım olsa bir nefes kadar yakınımda.

Bazen kilometrelerce uzakta ama kalbimin her atışında…

Bugün kocaman bir insan olsam da; bedenim de benliğim de hâlâ hep çocuk senin yanında. Sen var oldukça küçüğün olacağım, sen var oldukça çocuğun kalacağım. Sen var oldukça sana hep nazlanacağım…

Sen benim en güzel anılarım, sen benim tutunduğum dalım; maziden atiye ritmini hiç bozmayan sol yanım…

Ellerinden öperim annem…

Tüm annelerimizin anneler günü kutlu, ömürleri sağlıklı ve mutlu olsun…

Aramızdan ayrılan annelerimizin kabirleri nur, mekânları cennet olsun…

Evlatlarını yitiren annelerin yürekleri peygamber sabrı ile huzur bulsun…

Paylaşın herkes okusun ;

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir