BİR ELEK MİSALİ…

 

 

İçimizden geçenler ve yaşadıklarımız…

Birçoğu belki de birbiriyle hiç tanışmadı. Oysa biz, soyuttan somuta bu iki kavramın derinliğinde gel-gitlerden oluşan dünyalar arasında mekik dokuyoruz yıllardır.

Bir ütopya ile distopyanın tam orta yerine kurduğumuz hayatların gölgesinde kalan bu masalsı dünyaları, kayıp kıta Mu’nun akıbetine sürüklerken içimizde, kürek çekiyoruz kurtulmak için düştüğümüz okyanusun derinliklerinden.

Oysa hayallerimizin peşine düşüp başlamıştık hayatın çetrefilli yollarındaki yolculuğumuza. Yıllarca, anlatılan masalların mutlu sonla bittiğine kodlanan zihinlerimiz, doğru ve haklı olanın kazandığı öğrenmişti hep.

Bu tozpembe dünyadan uyandıran her kimse bizi, Şirinler yerine Gargamel olmayı da o cazip kıldı bize belki. Azman’ın kara tüylerini de o parıltılı gösterdi sanırım, sonunda kaybedeceğini bildiğimiz halde kamaşan gözlerimizin serabına gark olan bebeğine! Başka türlü olamazdı yoksa bile bile karanlığa meyletmenin açıklaması.

Evet, bugün bir masal değil belki de hayatlarımız. Ne bir ütopya ne de distopya bu yaşadığımız yer. İçimizde bir yerlerde, kuytu köşelerde, yerini ve zamanını bizim bile hatırlamadığımız o mevsimde, soğumuş bir volkanı alevlendirenlerle ve Hades’in yeraltı dünyasını gül bahçesi gösterenlerle mücadelemizi sürdürmek, içimizde barınan karanlığı aydınlatmak için tek silahımız bilginin engin denizine yelken açmak olmalı.

Düşlerimiz, düşüncelerimiz ve yaşantılarımızla ortak bir noktada buluşabilmek için, içimizden geçenlerle yaşadıklarımızın buluşabilmesi için, başkalarının çizdiği rotalara kitlenmek yerine kendi hedeflerimize kenetlenmek için sürekli okumalı, sürekli öğrenmeliyiz. Bilginin, aydınlığına bağlamalıyız umutlarımızı. Her geçen gün, mutlu olmak için, zihnimizin süzgecine dökmeliyiz okuduklarımızı, duyduklarımızı, gördüklerimizi…

Bir elek misali çalışmalı zihnimiz; yüklenenleri sentezlemek, doğruyu, iyiyi, güzeli bulabilmek, içimizden geçenlerle yaşantılarımızı kavuşturabilmek, sevmek, sevilebilmek ve mutlu olabilmek için…

Bir elek misali çalışmalı…

  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir