BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA

‘’Ve hayat, sunulmuş bir armağandır insana.’’

                                                    Ataol Behramoğlu

En sevdiğim şiirlerinden biridir Ataol Behramoğlu’nun ‘’Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var’’ şiiri.

Doğrusu çok şey var yaşadıklarımdan öğrendiğim.  Ama ömrüm yettikçe öğreneceğim çok fazla şey olduğuna da eminim bana sunulan bu muhteşem armağandan.

Bugün benim doğduğum gün. Defterimin sayfasına ilk imzamı attığım, yazar olmadan önce yazmaya başladığım ilk günün seneyi devriyesi.

Yarım asra yaklaşan birikmişleri her doğum günümde ayıklayıp, işe yaramazları (bana zararı dokunan ve hayatımda boş yere yer işgal eden insanları, olayları) hayatımdan çıkartıp kalanları yıkayıp, kurutup mis gibi hayat dolabıma yerleştirmeyi hep çok istemişimdir. Ama bu konuda pek başarılı olduğumu söyleyemem doğrusu.

Tecrübelerim ve okuduklarım belki çok şey öğretti bana ama vicdanımın önüne geçmenin yolunu öğretemedi ne yazık! (Buna yazık demek de ne kadar doğru bilemiyorum, o da ayrıca tartışılabilir tabii!)

Bu yüzden benim için hayat; okuduklarımın ve yaşadıklarımın, beklenmezlikler ve bilinmezliklerle bezendikten sonra vicdanımda damıtılmış bir bileşkesidir.

Hayatı ve insanları sevmeyi öğrenerek başladığım hayat yolculuğunda, iki kapılı bir handa olduğumuzu hiç unutmadan yürüdüm hep, öyle de devam ediyor yolculuğum. Bize armağan edilen bu yolculuk paketine güzel şeyler eklemek için çabaladım hep.

Aslında her bir insanı, bir hediye paketi gibi gördüm ben. Dünyaya gelişimiz ailemize sürpriz bir hediyeydi mesela. Bize şekil vermek için eğittiler bizi ama doğumla gelen kişilik ve karakter özelliklerimiz devreye girdiği an belirlendi gerçek ben’liğimiz. İyi bir evlat mı kötü bir evlat mı olduğumuz o zaman ortaya çıktı. Yoksa her aile, evladının iyi olmasını ister ve öyle yetiştirmeye çalışır zaten. Ama herkes iyi değildir ne yazık. Dilerim ailem için iyi bir hediye paketi olarak gelmişimdir. Hoşnut kılabildiysem onları ne âlâ!

Sonra, hayatımız boyunca karşılaştığımız ve hayatımıza bir şekilde dâhil olan insanlar var yolculuğumuza. Onlar da sürpriz birer hediye paketidirler aslında. Önümüze çıkıp yanımızda olmaya başladıkları gün paketi açmışız demektir ama yaşadıkça tanırız onları, gerçek yüzlerini, kişiliklerini zamanla öğrendiğimiz insanlardır onlar. İyilerse mutlu oluruz, kötülerse huzursuz. Ama paket açılmıştır bir kere!

Önemli olan bize armağan olarak sunulan başta kendi hayatımıza sonra çevremizdeki hayatlara güzel bakabilmek, güzellikler katabilmek; bizim hayatımıza da güzellikler katanları dâhil edebilmek, kötüleri ve kötülükleri etrafımızdan bertaraf edebilmek.

Ama ne yazık ki her gün kötülüklerin çığ gibi büyüdüğü şu dünyada artık bunu başarabilmek öyle kolay olmuyor. Çünkü ‘’ Biz büyüdük ve kirlendi dünya!’’

Yine de hep birlikte nice güzel yıllara…

Paylaşın herkes okusun ;

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir