BİZ, SİZ, ONLAR: HEPİMİZ !…

Vedalar zordur aslında ama biz çok kolay veda ettik 2013’e. Acı tatlı birçok olay sığdırdık hepimiz belki bu sürece ama sanırım acı kısmı ağır bastığı için hiç zorlanmadan veda ettik, yeni sene gelsin eskisi bitsin artık dercesine, büyük bir sabırsızlıkla karşıladık 2014’ü.

Ve ilk günü tükettik ikinci günden geri saymaya başladık sessizce. Yeni umutlara gebe bir 2014’e farkında olmadan aldığımız ağrı kesicilerle girdik aslında. Zira hayata devam edenler için değişen yalnızca takvim oldu son iki günde. Yüksek dozda alınan ağrı kesiciler belki birkaç gün bize sancısız bir süreci, pembe düşleri yaşıyormuş hissiyle oyalayacak ve sonra aldığımız ilacın etkisi geçince hayatın yine aynı şekilde devam ettiğini fark edip kapılıp gideceğiz akan yeni seneyle birlikte yeni günlere…

Evet, güzel gelecek için umutluyuz hepimiz. Dileğimiz; kendimiz, ailemiz, vatanımız, milletimiz için her şeyin güzel, mutlulukla dolu olması, bizlerin ve ülkemizin aydınlık yarınlara taşınması yönünde. Ancak dilekte bulunup oturmak ve tüm yükü yeni senenin omuzlarına yıkmakla yoluna girmez hiçbir şey.

Zaman çalışma zamanıdır…. Zaman, ayağa kalkıp kendine gelme, cehaletle, kötülüklerle, tembellikle… son güçle mücadele zamandır. Hayatta hiçbir başarı, hiçbir güzellik hiçbir mutluluk kendiliğinden gelmez. Mücadele ister, emek ister, alın teri ister…

O halde “2014 yılı” değil; bizler hem kendimizin hem ülkemizin gelişimini, mutluluğunu sağlayabiliriz. Bizler, aydınlık yarınlara kendimizle birlikte ülkemizi taşıyabiliriz. Bizler, dürüst, çalışkan, okuyan, araştıran zekâsını güzel işlere harcayan bireyler olarak yükselebilir; yükselirken ülkemizi de yükseltip yüceltebiliriz.

Sorumluluklarımızı başkalarının omuzuna yıkıp, başkalarından bekleyerek bir yerlere varamayız. Bunu ne 2011 yapabildi ne 2012 ne 2013 ne de 2014 bir şey yapabilir. Umutlar bağlayıp beklediğimiz yıllar olmamalıdır sorumlu; sorumlu biz, siz, onlar yani hepimiziz çünkü. El ele, omuz omuza bu yıla anlam katıp önem yükleyebiliriz ancak. Zihinlerimizi uyuşturmadan, içimizdeki enerjiyi dışa vurmalı, uyuşmuş insanları bu haleti ruhiyeden çıkarmaya yardımcı olmalı, elimizdeki işleri en iyi şekilde yaparak aydınlık bir geleceğe güzel nice senelere ‘merhaba’ demeli. Belki de giden seneye üzüleceğimiz ama gelen seneyi sunacağı yenilik ve güzelliklerden dolayı merak edeceğimiz günlere kavuşmanın heyecanıyla gireceğimiz yeni senelerimiz olur o zaman.

  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir