BU VATAN, BU MİLLET MİNNETTAR SANA

 

Ey, yüreği hilalin al kanlarına belenmiş avucunda atan şehidim,

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş yiğidim,

Ey güneşler gibi parlayıp hiç sönmeyen Mehmed’im, Elif’im…

 

Değil 92, 192 yıl geçse de, bu vatan, bu millet minnettar sana.

 

Sen ki hiçe saydın canını, cananı;

Sen ki adadın toprağına ruhunu, varlığını,

Sen ki en kutsalın, mahremin saydın vatanını, bayrağını

 

Değil 92, 292 yıl geçse de bu vatan, bu millet minnettar sana.

Yoksuldu ama inançlıydı, aşkı: vatan, millet sevdasıydı; çünkü bencil değildi asla. Verecek hiçbir şeyi yoktu belki canından başka… İnancına göre; kutsaldı canından vatan toprağı daha. Şahadet şerbetini içmek en tatlısıydı dünya yüzünde tadabilecekleri arasında. Bu inançla yürüdü kadını, erkeği Başkomutan Mustafa Kemal’in arkasında.

“Allah Allah sesleri!…” ile çınladı yer gök Büyük Taarruz, o unutulmaz Ağustos!…

Yer gök inledi, dize geldi titredi düşman…

Türkün bükülmez bileği, yenilmedi; sarsılmaz azmi, yüksek iradesi, vatanperver kahraman ruhu; düşman tarumar olurken hasta dediği adam karşısında, tanık olup diz çöktü, boyun eğdi Türk’ün bekasına.

Damarlarında dolaşan asil kanla suladı kutsal vatan toprağını Mehmed’im, Ali’m, Ayşe’m, Fatma’m… Çoğu ömrünün baharındaydı düştüğünde vatan toprağına. Sonra boy boy boy filizlendi onların kardeşleri, çocukları, torunları…

Ata’sının, ecdadının canıyla kanıyla kutsadığı topraklarda tek yürek, tek bilek sahiplendi vatanını, bayrağını… Nice zaferlerle taçlanan toprağında; onurla, gururla, vakarla haykırdı birlik ve beraberliğini bozmaya çalışan düşmana…

Bugün, zaferin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti, gücünü aziz milletinden alan, demokratik ve çağdaş bir hukuk devleti olarak dünya devletleri arasında kendine yer bulabiliyor, saygınlığını sürdürebiliyorsa şayet bu günleri bizlere bağışlayan o yüce ruhlu, asil yürekli insanlar sayesinde olduğu unutulmamalıdır.

Milletimizin ebediyen bağımsızlığını sürdüreceğine olan inançla, başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları kanlarıyla sulayan vatan evlatlarını, tüm kahraman gazilerimizi ve şehitlerimizi hürmet, minnet ve şükranla anıyorum.

Bu uğurda Hakk’a yürüyen şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhlarınız şad olsun!…

 

 

 

  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir