BUGÜN 10 KASIM

 

İşte saatler yine dokuzu beş geçti. Nefeslerimizi tuttuk. 78 yıldır artık sadece yüreklerimizde çarpan o koca yüreğin sesini 79. yılda yine büyük bir iştiyakla duyuyor, dinliyoruz.

Ve bugün… Yaman esiyor yine Dolmabahçe’de rüzgâr. Anıttepe’de savruluyor yine sarı yapraklar. Gözlerimiz nemli, kalplerimiz teessür içinde elemli. Koca bir ulusun saygı ve özlemle çarpan yüreği kederli. Bir millet ağlıyor Ata’sının ardından.

Ama endişeye mahal yok çünkü başlarımız dik, bakışlarımız mağrur, yüreklerimiz vatan aşkıyla dolu Ata’m. Sen sadece yüreklerimizde değil, düşüncelerimizde, umutlarımızda, geçmişimizde olduğun kadar geleceğimizde de var oldukça; kurduğun ve bize emanet ettiğin cumhuriyetin meşalesi, ebediyen hem bu topraklarda hem de yüreklerimizde yanmaya devam edecek.

Bu millet var oldukça, şehitlerimizin al kanıyla kutsanmış bu topraklarda, en son ocak kalana kadar, ay yıldızlı bayrağımız dalgalanacak.

Dilimiz, dinimiz, örf ve adetlerimiz modern dünyayla özdeşleşerek; aklın, bilimin, sanat ve edebiyatın ışığında, set çekecek vatana kast edecek karanlık güçlerin zulmüne.

Çünkü biz biliyoruz ki; seni sevmek demek evvela çalışmak demektir. Seni anlamak, fikirlerini, duygu ve düşüncelerini tüm açıklığı ile kavramak demektir. Vatan ve milleti yüceltme aşkını içinde kor halinde tutmak demektir. Seni sevmek demek, bu milletin varlığını, bağımsızlığını ebediyen sürdürmek ve ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek demektir.

Bugün, her ne kadar senin bedenen aramızdan ayrılışını konuşuyor olsak da sen, Türk milleti var oldukça var olacaksın. Çünkü sen Ata’m, fikir hürriyetinin, cumhuriyetin, insanlığın dünya barışının ve medeniyet aşkının timsalisin. Sen, bu değerler var olduğu sürece hiç şüphesiz var olacaksın.

İşte bu sebeple 10 Kasımlar aslında bir matem günü değildir. “10 Kasım” vatan aşkıyla çarpan yüreklerin Ata’sından emanet aldığı vatan topraklarını kutsayan cumhuriyetine bağlılığını, taahhütlerini yenileme günüdür.

Bu sebeple, bu milletin, bu vatanın, bu toprakların, yücelmek için; Ata’sından aldığı feyzle çarpan yüreklere, canla başla çalışacak nice Atatürklere ihtiyacı var.

Fani bedeninin aramızdan ayrılışının 79. yılında, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, saygı rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Ruhun şad olsun Ata’m.

“NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE”

  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir