DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ

 

Ceyhun Atıf Kansu, “Dünyanın bütün çiçeklerini getirin buraya” diyordu şiirinde, aşkla çarpan bir kalbin sesini dinliyordu bütün ülke, öğrencilerine aşkla bağlı, öğretme aşkıyla çarpmış bir kalbin son vuruşlarını dizelerinden dinletiyordu bize. Aşkın, yeryüzünde tecelli etmiş yüz bin halinden birini dinliyorduk belki de sessizce…

Aşkın en saf, en katıksız, en duru hallerinden biridir çünkü öğretmenlik… Bulanık bir zihni berraklaştırmanın, henüz açılmamış gözleri açmanın, ana kucağı sıcaklığının yoksunluğunu hissettirmemenin, yontulmamış bir kaya parçasını bir sanat eserine dönüştürmenin ve yalnızca bunun hazzıyla var olabilmenin adıdır.

Sevgiyi, bilgiyi, görgüyü bir bedene nakış nakış nakış işlemenin, görünmez bir ruha beden, karışık düşüncelere çeki düzen vermenin adıdır.

Sevmenin ama katışıksız sevmenin adıdır.

Özverinin;

Güveni, özgüvene dönüştürmenin; geçmişi geleceğe yöneltmenin adı…

Düşenin elinden tutmanın, hayatta dimdik ayakta durmanın, var olabilmek için bilgi ağacının gölgesini sunabilmenin adıdır.

Yalnızlığa meydan okumanın, koskoca bir ailenin mensubu olmanın, durmaksızın çağlayan bir sevgi pınarına sahip olmanın adıdır öğretmenlik.

Saygının, saygınlığın, kıymetin adıdır.

Bir mertebedir, kutsiyeti belki yüreklerde bilinen mukaddes bir varoluştur…

Bu mesleğin bir mensubu olmaktan işte hep bu yüzden gurur duydum. Sanatla, edebiyatla suladım çiçeklerimi. Göklerindeki yedi rengi birleştirip gökkuşağını, her yağmur sonrası açan güneşle onlarla birlikte boyadım. Sonra el ele tutuşup ebemkuşağının altından geçmelerini izlerken, önlerine açılan geleceğe dair dilekler diledim onlar için. “Yolunuz açık olsun!” deyip bir anne şefkatiyle yarınlarımızı emanet ettim onlara. Onlar, bilgide, sanatta, kültür ve sporda yeni meslektaşlarımın elinde yükseldikçe huzur buldum. Onlar, vatanının, milletinin ve ülkesinin aydınlık geleceğe hizmet eden yetişkinler olduğunda gurur duydum.

Mutluyum, onurlu ve gururluyum… Yeni yeni filizlerin yeşermesi için hâlâ sulayabiliyorum çiçeklerimi. Bilgimin, sevgimin, sanatımın gücünü katıyorum bereketli topraklarda yetişen tomurcuklarıma. Dilerim, tüm meslektaşlarımın da emeği ile bu koca bahçede yetişen envai çeşit tomurcuk, boy boy, renk renk çiçek açsın yarınlarımıza…

Alnının teri, yüreğinin sıcaklığı ve bilgisinin ışığıyla geleceğimizi aydınlatan öğretmenlerimin, meslektaşlarımın ve bize bu yolu açan Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Öğretmenler gününü yürekten kutluyorum. Ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizin ruhları şad mekânları cennet olsun…

 

Sosyal medyada paylaşın

One thought on “DÜNYANIN BÜTÜN ÇİÇEKLERİ

Yorum Yazın

error: KOPYALAMA YAPAMAZSINIZ !!