HIDIRELLEZ

Kırmızı kurdelemi bağlarken tüm dünyaya yalnızca sağlık ve mutluluk dileyeceğim .

Ab-ı hayat suyunu içen Hızır ile denizden gelen İlyas’ın 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecede, senede bir defa bir gül ağacının altında buluşarak bolluk, bereket ve şans getirdiklerine inanılan yazın müjdecisi bu güzel günden hepinize selam olsun…

Kökleri Mezopotamya hatta Orta Asya’ya dayanan eski bir Türk geleneği olan Hıdırellez, bu gece kırmızı kurdelelerle gül ağaçlarının dalında çiçeklenirken, toprağına resmettiğiniz dilekleriniz hayat bulsun, istekleriniz, dilekleriniz kabul olsun…

Dünyamızın coronavirüs salgını altında zor günler geçirdiği, insanların ömürlerindeki bir baharı eksik yaşadığı, sevenlerin sevdikleriyle kucaklaşamadığı, nefes almanın en büyük nimet olduğunun daha iyi kavradığı bu zorlu günlerden Hızır ve İlyas’a (a.s) da selam olsun…

Ben gül ağacının altına, hırstan, şiddetten sevgisizlikten, namuzsuzluk ve adaletsizliklerden arınmış, yemyeşil ormanlarıyla çocuklarının neşe içinde kahkahalar attığı, kadınlarının erkekleriyle birlikte şarkılar söylediği mutlu bir dünya resmi çizeceğim.  Kimsenin kimseyi hor görmediği, barış ve kardeşlik türküleri söyleyerek alın teriyle üretip çalışıp kazanmanın verdiği gönül rahatlığı ile yaşayan insanlar yaşayacak üzerinde.

Sadece insanlar mı? Hayır, kendi dünyalarında eziyet görmeden özgürce yaşayan hayvanlar, boy boy yeşeren ekinler, koca koca ormanlar, şırıl şırıl akan tertemiz akarsular, mis gibi berrak göller, denizler, okyanuslar da olacak.

Buzullar erimeyecek çünkü zararlı atıklar karışmayacak havaya. İnsanlar açlıktan ölmeyecek çünkü ekmeğini paylaşıyor olacak insanlık. Kimse kimseye yan gözle bakmayacak, bakan da hak ettiği cezaya çarptırılacak o dünyada. Çocuk, oyuncak bebekleriyle, arabalarıyla oynayacak, kadın, erkeği kadar özgür yaşayacak, birlikte çalışacak, birlikte kazanacak, gülecek. İnsanlar tamahkâr olmayacak hep daha fazlası için değil sadece ailesiyle mutlu olmasına yetecek kadarı için kazanıp gönlünce yaşayacak o dünyada.

Ben, bu Hıdırellez’ de yine kendim için değil tüm dünya için dileyeceğim dileğimi. Tüm insanlık için! Kırmızı kurdelemi gül dalına bağlarken bileceğim ki ancak herkesin iyi olduğu, sağlıklı ve  mutlu olduğu bir dünyada mutlu yaşanabilir. Ve yine savaşların olmadığı, açlığın, çaresizliğin, kötülüklerin hüküm sürmediği bir dünyada herkes mutluysa ben de mutlu olabilirim ancak.

Ve belki bu defa tüm insanlar, aynı dilekleri paylaşır ve evrene aynı mesajı gönderirlerse başarabiliriz! Ne dersiniz, denemeye değer mi?

Tüm güzel dileklerinizin kabul olması dileğiyle…

Sağlıcakla kalın.

Paylaşın herkes okusun ;

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir