İKİ DÜNYA DAHA GEREK!…

Eski Yunanlılardan kaynaklara geçmiş bir rivayete göre, müsrifin biri bir gün Sokrat’a dert yanıp hiç parası kalmadığını söylemiş. Ünlü filozof da ona şu nasihatte bulunmuş:

– Masraflarını kısarak kendi kendinden borç al!

Çılgınca tüketiyoruz… Her şeyi… Parayı, eşyaları, anıları, sevgileri, dünyayı … ve hayatlarımızı…

Kendimizden borç alıyor muyuz?… Hiç sanmıyorum… Korkarım, hayatımızdaki her şey özellikle de bu dünya, bir gün ondan aldıklarımızı misliyle geri alacak!…

Karşılığı olmayan, yerine koyamadığımız ve de koyamayacağımız her şeyi bilinçsizce, düşüncesizce tüketiyoruz çünkü. Zannediyoruz ki, ne kadar çok tüketirsek o kadar çok mutlu oluruz, o kadar güçlü oluruz. Oysa körü körüne tüketen, robot haline getirilen toplumlarda ekonomik sorunların yanı sıra sosyal ve ahlaki sorunlar baş göstermektedir, farkına bile varmıyoruz ya da farkına varsak da umursamıyoruz.

Bir damla suyun bile kıymet ifade ettiği yeryüzünde, hayatın tüketmek dışında bir anlamı olmadığı düşüncesinden hareketle ve de büyük bir hırsla, dünya servetini elde etmek için, başkalarının incinmesine ve hatta yok olmasına göz yumarak tüketiyoruz.

Bu hızla devam edersek değil kendimizden, dünyadan ve yaşantılarımızdan alacak borç bile bulamayacak, çaresiz kalacağız.

İnsanlığın, bir an önce, bu maddî tüketime endeksli hayat tarzından kurtulması ve de bunun için köklü bir zihniyet değişikliği geçirmesi lazım.

Özellikle insanların, hayatlarının üretmek ve tüketmek dışında bir amacı, bir mânâsı olduğunu, yeryüzündeki kaynakların açgözlülükle, dengesizce, sorumsuzca kullanılmaması gerektiğini, üzerinde yaşanan bu mavi gezegenin herkese ait olduğunu ve adilce paylaşılması gerektiğini unutmayarak, normal şartlarda yeraltı ve yer üstü zenginliklerinin insanoğluna fazlasıyla yetebileceğinin bilincine varılarak hoyratça tüketilmemesi gerek.

Dünyanın doğal kaynakları üzerine bir araştırma yapan bilim insanları, bütün ülkelere, tüketim çılgınlığına son vermeleri çağrısında bulunarak bu çılgınca tüketime karşı insanları uyarıyor: Böyle tüketmeye devam edersek “Dünya Doğal Hayat Fonu Raporu”nun en çarpıcı bulgusuna göre 2050 yılına geldiğimizde yaşayabilmek için dünya gibi iki gezegene daha ihtiyacımız olacak!

 

Paylaşın herkes okusun ;

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir