İTİBAR

Bir meslek ki ana-baba şefkatini hep sımsıcak yüreğinde taşıyan…

Bir meslek ki yetiştirdiği insanlarla ülkesini, milletini, vatanını, bayrağın yücelten…

Bir meslek ki her konuda, sadece çocuklara, gençlere değil, etrafındaki herkese; bilgisiyle, görgüsüyle örnek olan -olması gereken- yol gösteren…

Bir meslek ki önünde yaka iliklenen, saygıyla sadece sözü değil kendi de itibar gören -görmesi gereken-…

Bir meslek ki diğer bütün mesleklerin de öğreticisi olan…

ÖĞRETMENLİK… Meşalesi her daim etrafını aydınlatan, ısıtan, çağlar boyu var olmuş ve olmaya devam edecek kutsanmış meslek.

Bunca yaldızlı lafın ardından isterdim ki hak ettiği değeri görebilen bir meslektir öğretmenlik diyebileyim.

İtibarı hiç sarsılmamış, hep o kutsanmışlıkla saygı duyulan bir meslektir öğretmenlik diyeyim.

Hiç sıkıntısızca yaşayan, dilediği kitabı istediği zaman alan, araştırmaları için sınırsız imkânı ve yeterli maddi gücü olan bir meslektir diyebileyim.

Öğrencileri ile birlikteyken düşünecek, kaygılanacak bir yaşam kavgası olmayan bir meslektir diyebileyim.

Öğrencilerin de canla başla edinmek istediği bir meslektir öğretmenlik diyebileyim.

Yetişmiş gençlerin içlerindeki şevkleri kırılmadan mezun olduktan sonra, taze bilgileriyle okullarda hemen görevlerine başlayabildikleri bir meslektir diyebileyim.

Ve daha pek çok şey diyebilmek isterdim…

Ama şu bir gerçek ki öğretmen, bugün kendisinden beklenen tüm özverili davranışlarına rağmen hak ettiği yerde değil. Maddi kaygıları bir yana, özverili çalışmaları karşısında hak ettiği itibarı bile göremiyor artık ülkemizde.

Nerede o eskiden önünde yaka iliklenen, konuşurken herkesin saygıyla dinlediği, birçok konuda akıl danışılan öğretmen? Bugün, sevgisiyle harmanladığı bilgisini, görgüsünü, kültürünü şefkat ve muhabbetle öğrencisine hatta ihtiyaç duyan herkese sunan öğretmen, maalesef mesleğinin itibarını geri ister durumda.

Başöğretmen M. Kemal Atatürk’ün “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kitle denir, millet denmez.” Sözlerini ve öğretmene verdiği değeri hatırlatarak, öğretmenin, hak ettiği değere kavuşması dileği ile; başta Başöğretmenimiz M. Kemal Atatürk olmak üzere, hayatını eğitime adayarak bu uğurda şehit olan ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet ve tüm öğretmenlerimizi de saygı ve minnetle anıyor “Öğretmenler Gününü” kutluyorum…

  •  
  •  
  •  
  •  

One thought on “İTİBAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir