KAF DAĞI’NIN ARDINDA ARAMA

 

Kaçınca uykuların, gece boyunca karanlıkta ıslık mı çaldın?

Peki, geçti mi korkuların?…

Yoksa bütün gece mutluluğu mu aradın?

Biliyorum, işte tam o sırada uykuya daldın…

Bir kalabalıkta koşuyordun, sanırım en baştaydın. Gecenin karanlığında ıslık çalarken, bir fısıltıya kandın. “Uzaklarda, çoook uzaklarda. Aradığın mutluluk Kaf Dağı’nın ardında!”.

Koştun… Ardına bakmadan koştun. Ardında koşan insanları fark etmeden, koştun… Sonra karşıdan aynı hızla gelen kalabalıkla karşılaştın.

Sordun “Siz nereye?…”

“Uzakta, çoook uzakta mutluluk varmış, Kaf Dağı’nın ardında. Onu bulmaya!…”

Oysa sen, o insanların gitmek istediği, uzak dediği yerden geliyordun. Kaf Dağı’nın orada olmadığını çok iyi biliyordun. Tıpkı senin gittiğin yerden gelen insanların, orada Kaf Dağı’nın olmadığını bildikleri gibi.

Peki, o zaman neredeydi bu mutluluk?

Sabahın ilk ışıkları vurdumu pencerene, yanağına elini koyup bekleme. Olsun, varsın öpmesin bu sabah da hayat seni!…

Usulca doğrul yatağında, mutlu olmak için çok nedenin var aslında.

Biliyorum, hayat adil değil ama yine de güzel. Gülümseyerek başla güne. Zaman her şeyin ilacı. Sana sen olduğun için değer veren insanlarla geçir gününü. Hatalarınla, günahınla, sevabınla seni kabul eden, kusurunu aramayıp aksine, kusurlarını örten, düzelten dostların olsun yanında.

Mucizelere inan. En iyi şeyler henüz gerçekleşmemiş olanlardır unutma! O yüzden, şans ver hayata. Tutkularının peşinden git. Güzel hedefler koy yoluna. Yürü, hiç ardına bakma. Elbet taş koyacaktır birileri sağına soluna. Sen, ardından konuşanlara aldırma, hiçbirine kulak asma. “Meyve veren ağaç taşlanır.” hatırla.

Çok fazla sorgulama hayatı. Oluruna bırak bazen olayları. Ne yapacağına karar veremediğin an, acele etme dur, derin bir nefes al mantıklı olanı bul. Bazen sor, sorumluluktan kurtul. Boş yere tartışma, her zaman haklı olmazsın aklından çıkarma. Hem bir kez yanılsan ne olur? Sen de insansın, bu büyük egodan uzak dur.

Yersiz ve gereksiz hırs insanı yer bitirir. Rahat ol, sen, sen ol. Ağır ol, erdemli, bilgili, kültürlü ol. İtibarı, çulda çaputta, esvapta arama. Edeceğin düşüncesizce bir söz, en pahalı giysileri paçavra eder, unutma.

Mutlu olacağım diye sapıtma. Geçmişini çarpıtma. Kendinle barışık ol. Yalandan, riyadan, hırstan uzak dur. Mutlu olmak için bahane arama. Çünkü mutluluk ne iş ne aş ne ev ne araba. Mutluluk  ne uzakta ne yakında.

Mutluluk, senin ruhunda!…

Paylaşın herkes okusun ;

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir