MERAMINI ANLATAMAYAN İNSAN…/1

ANADİL

-1-

Ana Dil… Doğumla birlikte edinilen, öğrenilmesi için özel bir çaba gerekmeyen yemek yemek, su içmek gibi ihtiyaca binaen gelişen bir varlık… İnsan, nerede doğarsa doğsun, bebeklikten itibaren etrafımızda konuşulan, duyarak, yaşayarak öğrendiğimiz dil… gibi görünse de aslında üzerinde çalışması, emek verilmesi gereken çok önemli bir kavram anadil.

Bu yüzden aile çok önemli! Eğitimli, kültürlü, bilgili bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmek belki de hayattaki öncelikli şanslarımızdan biridir. Hayata bu konuda bir- sıfır önde başlamak gibi bir şey ya da bedenen emeklerken ana dili doğru kullanmaya başlamanın ilk adımlarını atmak erken elde edilen bir kazanç gibi…

Aile içinde edinilen tecrübeler, eğitim hayatına geçtiğimiz döneme kadar süren bir temel atma töreni gibidir. Doğru konuşulan bir dil, anlatılan masallar, dinletilen çocuk şarkıları, zaman zaman seçilerek izletilen çocuk programları vb. çocuğun gelişim sürecindeki en önemli çağda biriktireceği ve de üzerine biriktirmeye devam edeceği en değerli zenginliği olacaktır hayatta. Tüm hayatına yön verecek, renk katacak, değer katacak unsurdur aslında kendiliğinden gelişiyormuş gibi algıladığımız dil.

Kelime açısından zengin, diksiyon ve gramatikal açıdan doğru kullanılan bir dil, kişinin geleceğini etkileyen en önemli unsurlar listelendiğinde belki de bu sıralamanın ilk basamaklarında yer alır.

Zira temel sağlamsa üzerine inşa edilen binanın sağlamlığı nispetinde önem arz eden bir konudur ana diline hâkim olmanın gücü. O, öyle bir güçtür ki tüm hayatımızın şekillenmesi noktasında bize rehberlik edecektir. Bu yüzden bebeklikten itibaren çocuğun yanında hep en güzel ve doğru şekliyle kullanılmalıdır dil.

Tüm bu saydıklarım, olması gerekenler. Ailesinden bu eğitimi alamayanların hiç şansı yok da demiyorum tabii. Bu bir zamanlama meselesidir sadece. Yarışa önde başlamaktır tek fark. Yoksa imkânsız bir şey yoktur hayatta. Dil canlı bir varlıktır. Bu canlılığı sağlayan ve koruyup, sürdüren de biz insanlar olduğumuza göre zaman içinde çok okuyup, yazarak, çalışarak istediğimiz takdirde çok da güzel geliştirebiliriz anadilimizi. Yeter ki bunu isteyip azmedelim.

Meramını anlatamayan insan, her yerde her daim sıkıntı çeker. Aile içinde başlamak üzere, dost, arkadaş, iş, özel ilişkiler çerçevesinde iletişimsizlik çeker. Ya yanlış anlaşılmalara ya yanlış anlamalara ya da ifade bozukluğu ve eksikliği nedeniyle hiç iletişim kuramamaya, yalnız kalmaya varan sorunlar yaşar. Sosyal bir varlık olan insanın eğitim, iş ve özel hayatı yalnızca bu sebeple bile karışabilir.

Bunları neden anlatıyorum?… Amacım pedagojik bir ders vermek değil. Ama farkında olmadan aslında çok önemli olan birçok şeyi göz ardı ediyor olmamız nedeniyle yaşadığımız sorunların belki bildiğiniz belki de farkında olmadığınız gizli sorumlularından birini açığa çıkarmak istememle alakalı tüm bu çabam. Birçok sorunun temelini oluşturan bu iletişimsizlik, kendini yazılı ya da sözlü ifade edememe durumu rahatsız ediyor beni.

Evde, sokakta konuştuğumuz dil belki birçok işimizi halletme noktasında yeterliymiş gibi görünüyor gözümüze ama bu dil sosyal hayatta birçok alanda bizim için yeterli değil aslında. Bunu da yaşadıkça görüyor, farkına varıyoruz çoğu zaman.

Bir iş başvurusunda dilekçe yazamayan, özgeçmiş hazırlayamayan, bir mülakatta iki kelimeyi doğru dürüst bir araya getiremeyen çok sayıda insan var etrafımızda. Hatta üzülerek görüyorum ki eğitimli, üniversite mezunu insanlar arasında da bu tip insanlar mevcut. Ve ne yazık ki önemli makam ve mevkilerde görev yapmakta olan birçok örneğe de rastlamak mümkün.

İşte birçok başarısızlığın, mutsuzluğun belki de psikolojik rahatsızlıkların temelinde bulunan anadilini iyi kullanamama durumunun sonucunda insanlarımız okuyorsa okuduğunu iyi anlamıyor, anlatılanı doğru yorumlayamıyor, söyleneni, verilmek istenen mesajı algılayamıyor.

Bu yüzden işinde, özel hayatında ve insanlarla olan sosyal ilişkilerinde başarılı olamıyor ve ilerleyemiyor. Kaliteli sohbetler yapamıyor, vasat, düşük seviyede, içi boş konuşmalar da hiçbirimizi bir yerlere taşıyamıyor ne yazık ki.

  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir