TATİL VE ZAMAN

KİLİM GAZETESİ, Baden-Württemberg, Ağustos 2022

Ziller çalmaya bir süreliğine ara verip okullar yaz tatiline girmiş olsa da eğitim ve öğretim hayat boyu devam eden bir yolculuktur. Yaşamı boyunca öğrenmeye devam etmeli insan. Elbette eğitimin ve öğretimin yuvası okullardır ama her şey okullardaki sıralarda öğrenilmez, yaşadıklarımızdan da öğreneceğimiz şeyler vardır. Zaten o yüzden öğrenmenin yaşı, zamanı ve mekânı yoktur. Antenlerimizi açık tuttuğumuz sürece eğitim ve öğretim, hayat yolculuğumuz boyunca bize bir şekilde eşlik eder, edecektir. Yeter ki biz ona müsaade edelim.

Malum, tatillerde boş vakit çok olur. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre; çok fazla boş vakti olan insanların iyi olma halinde azalmalar tespit edilmiş. Okuduğum bir makalede çok fazla boş zamanın insanlarda amaç ve üretkenlik eksikliğine sebep olduğu anlatılıyordu. Elbette bütün bir kış çalışıp yorulan zihinlerimizi ve bedenlerimizi yazın dinlendirmemiz gerekir. Tıpkı kullandığımız bir cihazın aküsünün boşalması gibi zihinlerimizin ve bedenlerimizin de enerjisi tükenmekte; o yüzden onları da şarj etmemiz gerekir. İnsan bedeninin en büyük şarjı da tatildir!

Tatil ille de lüks, beş yıldızlı bir otele gidip tüm günü havuz başında geçirmek değildir. Elbette denize, havuza girmek, yüzmek, güneşlenmek tatilimizin bir parçası olabilir. Bu, bizi her şeyden çok dinlendirebilir. Ama tüm tatilimizi bu şekilde geçirmek yerine tatillerimizi hem kendimiz hem de çocuklarımız için verimli hale getirebiliriz.

Günümüzün bir kısmını müzelere, tarihi mekânlara giderek geçirebiliriz mesela. Öyle uzaklara tatile gidemeyen, durumum buna müsait değil diyenler, tatil yapamıyorum diye üzülmesinler. Gözünüzü açıp şöyle etrafınıza bir bakın. Dikkatle bakarsanız etrafınızda görmeye değer ne çok yer olduğunu fark edeceksiniz.

İnsanlar, kendi etraflarındaki güzellikleri, tarihi mekânları görmeden, uzaklardakini gezmeye çalışır nedense. Oysa civarlarındaki köylerde kasabalarda öyle güzel yerler vardır ki, çoğu bilmez! Etrafımızdan başlayarak gezip yeni insanlarla tanışıp dinlenebilir, gezerken öğrenebiliriz. Bunun için çok paralar harcamaya da gerek yoktur aslında!

Sonra hobileri olmalı insanın. Yazın ve kışın yapılabilecek cinsten. Yardım kuruluşlarında görev almak gibi mesela. İnsanlara, doğaya, hayvanlara faydalı olmak gibi…

Ve en önemlilerinden biri zannımca; kitap okumalı insan! Üstelik sadece boş vakitlerinde değil yaz-kış düzenli olarak kitap okumalı. Bunun için gün içinde mutlaka zaman ayırmalı kişi kendine. Ayırdığı o zaman diliminde mütemadiyen her zaman okumalı. Düzenli olarak spor yapmalı, günlük yazı yazmalı, müzik dinlemeli, yabancı bir dil öğrenmeli, bir çocuğu sevmeli, yaşlı bir insanla sohbet etmeli…

Tatillerimizi ve hayatı değerlendirmek için yapılacak öyle çok şey var ki şu koca dünyada; boşa harcanacak tek bir saniyemiz yok aslında. Yaz-kış, tatilde ya da çalışırken fark etmez! Unutmayın geri alamadığımız tek şey ZAMAN, şu hayatta. Tatilde de olsak kıymetini bilip boşa harcamamak dileği ile…

İyi tatiller…

Sağlıcakla kalın.

Paylaşın herkes okusun ;

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir