TESTİ

 

Sizin hiç yüzlerce çocuğunuz oldu mu?

Benim oldu…

Gözlerinin içine bakınca anneleri gibi hissettiğim; en haylazından en ağırbaşlı olanına kadar aynı hissiyatla kucakladığım çocuklarım onlar benim.

Mutluluklarına sevindiğim, kederlerine üzüldüğüm ‘aydınlık yarınlarım’ diye yüreklerine sevgi ektiğim, umut serptiğim, barış diktiğim çocuklar onlar.

Doğruluğu, dürüstlüğü, inancı, imanı, vatanı, bayrağı, Ata’sını, atalarını; tarihini, kültürünü, sanatını, edebiyatını içine yerleştirdiğim koca yürekli, kızlı erkekli nice gençler uğurladım vatan sathına, dünya topraklarına.

Zadece zihnimdeki bilgileri değil, yüreğimde damıttığım; insanlığı, sevgiyi, saygıyı, dostluğu, kardeşliği de damla damla zerk ettim yüreklerine elimden geldiğince.

Bugün, yüreklerinde ve zihinlerinde; belki farkında olarak belki de olmayarak tüm bu hassalardan birini ya da bir kaçını taşıyorlar kim bilir. Benden bir parçayı onlar da dağıtıyorlar evrene, çevrelerine.

Tıpkı benim de öğretmenlerimden alıp özüme kattığım, katıştırdıklarım gibi. Ne heyecan verici değil mi?

İşte öğretmenlik mesleğinin kutsiyeti… Öğretmenlerimden aldığım ilim ve irfanı, harmanladığım yüzlerce kitabın tozunu ben de sevgimle yoğurup sunmaya çalışıyorum bugün sevdiklerime, öğrencilerime. Hayat testilerine can suyu olabilmek için çırpınıyorum. Lakin ben bir çeşme isem her öğrencim testisini doldurduğu kadar faydalanır bildiklerimden, diye uyarıyorum. Bu dünyada herkes, testisinin ağırlığını kendi belirler çünkü.

Çok çalışın gençler, hep okuyun, araştırın. Zira öğrenmenin yaşı yok, yeri yok, zamanı yok!

Güzel şeyler doldurun testinize. Bulanık, kirli sulardan uzak durun. Nice membalar var etrafınızda; kaynağı bulun, dolun, doldurun…

Biz öğretmenler, tıpkı anne babalarınız gibi bir yere kadar rehberlik edebiliriz size. Siz, size gösterdiğimiz yollardan yeni yollara çıkın. Yeni yerler keşfedin, Keşiflerinize sizden sonrakileri dâhil edin. Edin ki bizlerden de sizlerden de birer damla katışsın onlara. Aynı kıyılarda gezinip durmayın. Açık denizlere yol almadıkça, ufuk çizgisine göz dikmedikçe yeni yerler keşfedemezsiniz.

Çalışın, okuyun, araştırın, sorun, sorgulayın; aklınızı kullanın, yüreğinizin sesini ona katık edin. Vicdanlı olun. Etrafınızda olup bitenlere kayıtsız kalmayın. Hassas olun, iyi niyetli olun ama dozunu iyi ayarlayın. Ezilmeyin. Şüpheci olun, her şeyi olduğu gibi kabullenmeyin. Doğruya ulaşacağınız, doğru yollar edinin.

Kötülüklere kayıtsız, iyiliklere sevgisiz kalmayın…

Hep mutlu olun…

  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir