Genel,  Köşe Yazıları

USULCA KUTLAYALIM

Tüm annelerin önünde saygıyla eğiliyorum. ANNELER GÜNÜNÜZ kutlu olsun…

Usulca kutlayalım “Anneler Günü”nü bugün!

Yüreğimizdeki coşkuyu içimizde sindirip,

Öksüzlerin yarasına tuz basmadan,

Yavrusunu yitiren anaların canını yakmadan,

Annesine ve evladına hasret gönülleri kırmadan,

Usul usul kutlayalım…

Hoş, hep kızarım böyle günübirlik kutlamalara ya, söz konusu ‘anne’ olunca akan sular duruyor elbet. “Annelerimizin bereketli ellerini, cefakâr yüreğini, fedakâr varlığını ve tabii ki bir nehir gibi çağlayan sevgisini bir güne sığdırmak olur mu hiç?” derim hep.

İhtiyaç duyduklarında yanında olabiliyor muyuz her daim?

Öpebiliyor muyuz her gün o kıymetli elleri?

Sayabiliyor muyuz hâlâ onların fikirlerini?

En önemlisi, sevebiliyor muyuz onları, onların bizi sevdikleri gibi?

Bunu başarabilen evlada ne mutlu!

Can Yücel’e sorarlar;

“Neden hep babanıza olan sevginizi anlatan şiirler yazıyorsunuz da, annenize olan sevginizi anlatan şiirler yazmıyorsunuz?” diye.

Can Yücel cevap verir;

“Anneme olan sevgimi anlatacak kadar şair değilim.”

Çünkü yüceler yücesi bir duygudur anne sevgisi. Dokuz ay bedenini sonra da bütün bir ömrünü sizinle paylaşandır anne. Aldığınız nefesleri sayıp mutlu olan, uzakta bile olsanız kalbinizi, ruhunuzu okuyan, küçücük bir tebessümünüze dünyaları bağışlayan; en önemlisi,  varlığını, varlığınıza gözünü kırpmadan feda edebilendir anne.

Annesi hayatta olan ve anne olan herkes kıymetini bilmeli bu değerin. Bugün kapısı açılan, telefonu çalan bir anne, emin olun önceki aramayışlarınızı, sormayışlarınızı bile hemen unutacaktır. Haydi, vakit kaybetmeden koşun annelerinize, uzaktaysanız arayıp sorun, ona, onu sevdiğinizi söyleyin. Emin olun önüne dünyaları serseniz o kadar mutlu edemezsiniz onları. Ama bu sevginiz bugünde kalmasın. Bu güne kadar yapamadıysanız bile, bundan sonra her gün taçlandırın o güzel yürekleri sevginizle.

Gidebiliyorsanız gidip ellerini öpün, başınızı göğsüne yaslayın yine eskiden olduğu gibi. Sıcaklığınızı hissetsin, ellerinize dokunsun, yüzünüzü okşasın, içine çeksin kokunuzu, aldığı her nefese katık etsin yine. Kıymetini bilin, kıymetini bilelim annelerinizin, annelerimizin…

Evladını yitiren anneleri de ziyaret edelim bugün. Onların da hayır dualarını alalım. Gönüllerini hoş tutalım. İçlerinde sönmeyen ateşe, bir tutam su serpelim biz de. Annesini yitiren arkadaşlarınızın acısına ortak olalım. Sevgimizi onlarla da paylaşalım.

Paylaşıldıkça artan sevginin, aydınlık ışıltıları yayılsın etrafa. Karşılıksız sevmenin saflığında yıkansın dünya. Yalansız, dolansız, riyasız sevgilerin buğusu yükselsin bulutlara, karışıp bahar yağmurlarına sulansın tüm dünya.

Tüm annelerin önünde saygıyla eğiliyorum. ANNELER GÜNÜNÜZ kutlu olsun…

Ebediyete intikal etmiş tüm anneleri; sevgi, saygı ve duayla anıyorum…

Paylaşın herkes okusun ;

eğitimci, yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir