YALNIZ NEVBAHAR

 

 

Tek bir mevsime sığar mı koca ömür?

Elbet yağmur da yağacak, güneş de açacak. Yıldırımlar düşecek, şimşekler çakacak üstümüze… Kara bulutlar, tren misali dizilecek katar katar göğümüze. Depremler olacak sarsacak yüreğimizi en derinden. Bir hortumun ucunda asılı kalacak hayallerimiz.  Biz yine de düşmanların varlığını bilip ona göre yılmadan yol alacağız hedef koyduğumuz menzile. Zira bileceğiz ki ufuktan güneş de doğacak.

Nasıl ki güzün solgun, yorgun kapıları kışa açılıyorsa, kara kışın titreyen ak pak kapıları da ilkbahardan yaza açılacak. Sonra güneşin sımsıcak ışıkları işleyecek tenimize, yüreğimize. Sıcak bir aydınlık akacak damarlarımızda. Bazen güneş bile yakacak canımızı. Tıpkı bizi en çok en sevdiklerimizin incittiği gibi…

Dönencelerimiz de olacak bizim. Hayatımıza güneş ışığı gibi girip yaşantımızı değiştiren insanlar, olaylar ya da fırtınalar estirip hayattan bezdirip bize kan kusturanlar. Lakin biz bilemesek de kaç dönencesi olacak ömrü hayatımızın, yaşananlar yaşanacak alın yazısı hükmünce bize biçilen ömrün müsaade ettiğince.

Saçlarımıza düşen aklar, yüzümüzde beliren çizgiler misali yüreğimize, gönlümüze, hayatımızın en bilinmezliğine düşen cemreler de vardır tabii. Kimi yüreğimizi ısıtır kimi benliğimizi kimi de ömrümüzü.

Bazen bir çiğ tanesi gibi, sabahları düşen gözyaşlarıyla serinler yüreğimiz. Bazen yakamoz misali pırıl pırıl parlar gönlümüzün sularında oynaşan hayallerimiz. Kimi zaman ılık bir meltemle girer yüreğimize en sevdiğimiz, kimi zaman inanılmaz bir kasırgayla yakıp kavurur, terk eder; yalnızlığa gark olur o vakit kimliğimiz.

Ey bâdı sâbâ,

Ey nesimi Nevbahar,

Es yüreğime, es…

Uzak diyarlardan dört mevsimin çeşnisini sun ömrü hayatımın muhayyilesine.

Sen sun kadehinde abı hayatı sevginle.

Sen tattır en baş döndürücü meyleri, ellerinle…

Sen sarıp sarmala bedenimi sımsıcak nefesinle…

Fırtınaları bertaraf et, kara bulutları ardında bırak; zira her mevsimi gördüm ben;

Şimdi artık yalnız nevbahar kalsın benimle…

 

  •  
  •  
  •  
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir